Ból - Ból - co to jest?

MEDserwis.pl > Ból >Ból - co to jest?

Ból - co to jest?

Ból jest odczuciem bardzo powszechnym – każdy z nas czasem się na niego skarży. Często boli nas głowa, kręgosłup, brzuch. Zwykle bóle te pojawiają się zupełnie niespodziewanie, dlatego też niejednokrotnie zmuszają nas do zmiany zaplanowanych wcześniej zajęć, tymczasowej rezygnacji z realizacji różnych zadań, a przede wszystkim czujemy się w tym czasie źle, nie jesteśmy w stanie prawidłowo funkcjonować. Radzimy sobie wtedy zwykle zażywając znane nam dobrze, dostępne powszechnie środki przeciwbólowe. Często jest to zupełnie wystarczające – po chwili znika nieprzyjemne uczucie i wszystko wraca do normy. Jednak nie zawsze – zdarza się i tak, że ból nie przechodzi, albo mija tylko na krótko i powraca po kilku godzinach. Postaram się rozwinąć poniżej temat bólu, opisując, co jest jego przyczyną, czemu powstaje, jakie jest jego znaczenie i jak sobie z nim radzić.

Ból jest związany z działaniem różnorodnych bodźców. Powstaje zarówno w sytuacji, kiedy nasze ciało ulega bezpośredniemu uszkodzeniu, ale również wtedy, kiedy działające czynniki stwarzają jedynie zagrożenie uszkodzeniem. Ponadto wielu z nas może odczuwać ból będący efektem złożonych procesów psychicznych – ma to miejsce w przypadku, gdy znajdujemy się w określonej sytuacji z którą wiążemy wcześniejsze, nieprzyjemne doświadczenia. Widzimy więc, że wcale nie musi dojść do uszkodzenia ciała, aby coś nas zabolało. Wyróżniamy dwa główne rodzaje bólu – ostry i przewlekły.
Ból ostry pojawia się nagle, jest wywołany uszkodzeniem, zagrożeniem uszkodzenia ciała lub ewentualnie określoną chorobą – zarówno skóry jak i głębiej położonych tkanek. Jego podstawową funkcją jest ostrzeganie i ochrona przed uszkodzeniami ciała. Gdy na przykład oparzymy się, albo ukłujemy, pojawiający się ból przejmuje kontrolę nad naszym zachowaniem – ogranicza naszą aktywność i zmusza do ucieczki przed uszkadzającym bodźcem, niezależnie od naszej woli, a często jeszcze zanim uświadomimy sobie co się stało.
W większości przypadków, przy prawidłowo prowadzonym leczeniu, ból ostry ustępuje po kilku, najpóźniej kilkunastu dniach. Jednak w przypadku braku leczenia lub nieskutecznej terapii przeciwbólowej utrzymujący się ostry ból indukuje patologiczne zmiany w układzie nerwowym i wtedy ostry ból przechodzi w przewlekły. Ta postać, traktowana wcześniej raczej jako zaburzenie osobowości, w świetle badań prowadzonych na przestrzeni ostatnich lat postrzegana jest obecnie jako poważna choroba fizyczna.
Zastanówmy się teraz jak powstaje ból ostry, następnie przewlekły i co je tak naprawdę różni – czy przewlekły to taki „długi” ostry, czy jednak coś całkiem innego.
Arthromed. Lecznica Chirurgiczno-Ortopedyczna

Ból - pozostałe artykuły

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl
Array ( [t] => 14 [id_t] => 4149 [cc_f] => 446 )